MetaNovinky

Migrácia na nový systém správcu domény

V uplynulých dňoch prebehla migrácia na strane SK-NICu. Správca slovenskej domény počas odstávky implementoval zásadne zmeny týkajúce sa správy domén a komunikácie s registrátormi. Ako sa zmeny dotkli nás a čo bude nasledovať?

V prvom rade, uvedené zmeny vnímame pozitívne, pretože ide o krok dopredu v zjednodušovaní získavania domén pre bežných koncových užívateľov.

Aké výhody nový systém prináša?

Už viac nemusíme čakať na domény v opakujúcich sa neurčitých stavoch, ktoré vlastnia ich držitelia za účelom špekulácie bez zaplatenia poplatku. Po novom platí každý registrátor za doménu v momente registrácie, resp. mu v momente registrácie vzniká povinnosť záporný kredit na konci mesiaca uhradiť.

Komunikácie cez API na báze XML (protokol EPP)

Najväčšou výhodou z pohľadu pregistrátora je omnoho lepšie a dostupnejšie rozhranie pre správu domén. Nemusíme teda riešiť neustále výpadky pri komunikácii a iné, historické problémy pôvodného webu. Požiadavky je teraz možné SK-NICu posielať oveľa rýchlejšie a jednoduchšie.

Odbúranie časovo náročnej administratívy

Tiež treba zmieniť výhody z administratívnej stránky správy a držania domén, keďže registrátorom a držiteľom odpadlo množstvo papierovania a poštovej korešpondencie pri prevodoch domén, napriklad pri predaji domény, alebo pri zmene registrátora.

Prehľadnejší a užitočnejší backen pre registrátorov

Registrátorské rozhranie nového systému ponúka prehľadnejšie usporiadanie a efektívnejšie nástroje na správu. Dostupné je teraz tiež množstvo dát, ktoré v pôvodnom systéme dostupné neboli.

A čo negatíva?

Nevidíme v podstate žiadne. Prechod síce znamenal zásahy do backendu webu a predovšetkým prekopanie politiky odchytov. Bol to však krok vpred, na ktorý sme dlho čakali, takže všetky kroky spojené s prechodom na strane registrátorov bola len prirodzená daň, ktorú si zmena vyžiadala.

 

Stál článok za tvoj čas?

Potom je pravdepodobné, že sa ti budú páčiť aj naše ďalšie články. Možno práve ty z nich dokážeš vytiahnuť maximum cenných informácií a premeniť ich vo svoj prospech.

Ak chceš dostávať články mailom, zaregistruj sa a o zvyšok sa postaráme.